Local League Ice Time – Oct 16-17, News (Essex Minor Hockey)

PrintNews Article
Click to view full-size image
Local League Ice Time – Oct 16-17
Submitted By Shannon Belleau on Thursday, October 14, 2021
Local league skates for the weekend of Oct 16-17, 2021 are listed below.

If your division shows two time slots for the same day, a coach will be in touch with you to inform you which session you are supposed to attend.

Please continue to check the website for regular updates.  If there are any questions please contact [email protected]


Beginner Group

U5 (2017)

U6 (2016)

U7 (2015)

U8/U9    (2013/2014)

U9 Select (2013)

U10/U11 (2011/2012)

Oct 16

9-10 am

Oct 16 8-9 am

Oct 16
8-9 am

Oct 16 8-9 am

Oct 16

Group A: 10-11 am   Group B: 11 am-12 pm

Oct 16   9-10 am

Oct 16
12-1 pm

N/A

Oct 17

12-1 pm

Oct 17 12-1pm

Oct 17 1-2 pm

Oct 17

Group A:  7-8 am

Group B:  8-9 am

N/A

Oct 17
11am -12pm


U12/U13 (2009/2010)

U14
(2008)

U15
(2007)

U16
(2006)

U17
(2005)

U18 (2003/2004)

Oct 16

Team 7/8: 1-2 pm

Team 5/6: 2-3 pm

Oct 16
3-4 pm

Oct 16
4-5 pm

Oct 16
5-6 pm

Oct 16
5-6 pm

Oct 16
6-7 pm

Oct 17
Team 5/6: 9-10 am

Team 7/8:10-11 am

Oct 17
1:30-2:30 pm

Oct 17
2:30-3:30 pm

Oct 17
8:30-9:30 pm

Oct 17
8:30-9:30 pm

Oct 17
9:30-10:30 pm



U8/U9 Groupings for this weekend are as follows:

Please be sure to attend the hour that you are assigned to as we could overload the coaches if the schedule isn't followed.  We will do our best to rotate the groups as evenly as possible throughout the year.  
If your child has made the U9 Select team please attend that ice time only.  If your child's name does not appear on the list please contact Matt Miller (U8/U9 Division Director).

Group A

Group B

Coaches

Trevor Lee

Joe Iatonna

Scott Tiessen

Mike Phillips

James Prieur

Sean Statham

Nick Fournier

Adam Maedel

 

 

Jay Root

Jeff Soulliere

U8s

Tyler Allsop

Oliver Kalapos

Grady Alexander

Nico Mitrovic

Keeton Campeau

Layla Kind

Brayden Bellaire

Jack O’Brien

Travis Colenutt

George Maedel

Tanner Chittle

Joshua Phillips

Kylie Fillion

Brayden Neal

Keiran Couvillion

Makayla Pope

Elizabeth Fryer

Hudson Pingle

Brantley Douglas

Emmett Quinlan

Heath Geelen

Blake Price

Logan Drozdz

Mateja Renaud

Paisley Grant

Emmett Santarossa

Delilah Fournier

Marco Rizza

Brander Hanson

Noah Spoors

Hugh Freeman

Cameron Root

Elyse Harnden

Reese Statham

Liam Haggith

Jocelyn Root

Presley Hellow

Bryce Vanmackelberg

Sean Hamel

Austen Tingen

Izzy Iatonna

 

Waylon Henricks

Jonathan Zuech

U9s

Dallas Bohdal

Broeden Park

Cruz Daniher

Madeline McLeod

Declan Bohdal

Ben Prieur

Sutton Goldhawk

Grant O’Brien

Jared Kalmar

Zakery Venables

Greyson Kiebert

Tessa Soulliere

Tyler Lee

 

Jace Leboeuf

Brianna Tiessen



U12/U13 Teams

Team 5 Orange – Gord Colenutt

Team 6 Green – Matt Miller

Matthew Bull

William Colenutt

Calvin Burling

Ethan Diewold

Carter Hall

Julia Deman

Julianna Miller

Owen Plante

Hunter Martin

Henry Weglarz

Colton Geelen

Logan Poisson-Rounding

Sophia Gosselin

Payton Steinberg

Austin McLeod

Toby Fader

Alex Gosselin

Gavin Mills

Keegan Barnett

Asher Jackson

Adrian Moore

Thomas Lamar

Rylan Furtado

Nathan Lozon

Mason Beaudoin

 

Logan Daymond

 

Team 7 Yellow – Mike Sales

Team 8 Blue – Mikayla Beaulieu

Alex Cleroux

Matthew Hanaka

Zachary Drummond

Ethan Hamel

Logan Cleroux

Logan Carswell

Connor Adams

Liam Loewen

Jacob Fitch

Simon Gignac

Devon Schaafsma

Ethan Jordan

Ben Rivest

Ryan Guttridge

Brody Labelle

Bradley Gemus

Kurt Merklinger

Blain Dutot

Kyle Savard

Blake Gemus

Lucas Kruis

Cohen Couvillon

Tanner Mayor

Kadan Dufour

William Chisholm

 

Lucah Martin

 



This article has been viewed 659 times.
Other Team Sites
View AllOur Sponsors
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
News ArchiveOther Recent Articles
  • 19
    Oct
    Organization
    U8/U9 groups have been updated for this weekend.  Please see below:
  • 18
    Oct
    Organization
    The coaches would like to thank all of those who participated in tryouts.  Congratulations to the following players who have been chosen for the U9 Select team: Jett Paquette Winston McLeod Matthew Chislom Braydon Bellaire Dallas ...
  • 13
    Oct
    Organization
    EMHA continues to look for volunteers that are interested in being part of the board. The following positions remain open: Director of Risk Management Director of Player Development Member Relations Members at Large If you are interested in ...
  • 04
    Oct
    Organization
    Local league skates will begin this weekend, October 9 and 10, 2021, for players age U5 to U18.  Please check below and on the EMHA calendar for time slots for each age group.
  • 28
    Sep
    Organization
    Effective October 1, 2021, the Windsor-Essex County Health Unit is modifying the vaccination requirements for all recreation facilities in the WECHU jurisdiction.  Any person age 12 years and older will be required to provide identification and ...
  • 22
    Sep
    Organization
    Starting today, September 22, 2021, the Town of Essex will be monitoring all participants and spectators entering the Essex Recreation Complex.  Please keep in mind that EMHA is also subject to OMHA policies, which were not revised based on the ...
  • 21
    Sep
    Organization
    On September 21, 2021, Essex Minor Hockey and Southpoint Minor Hockey will be hosting a shared website for all U10 - U18 players and parents that will be trying out and playing Rep Hockey for the the 2021-22 season. 2021_22 Essex-Southpoint ...
  • 20
    Sep
    Organization
    Additional development skates have been added to the organization calendar for this week. This skate are optional skates and are $15 per skate Please check the calendar regularly for updated times for each age group!  More skate will be added ...
Printed from essexhockey.ca on Sunday, October 24, 2021 at 7:38 AM